کاخ نیاوران تهران

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران تهران ، واقع در شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارد. این کاخ در مجموعه باغ نیاوران در میدان نیاوران استان تهران واقع شده‌است.

کاخ نیاوران تهران

معرفی نیاوران

نیاوران یکی از مناطق اعیان‌نشین شمال استان تهران و منطقه شمیران تهران است که در دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز قرار دارد. منطقهٔ نیاوران در گذشته پر از نیزار بوده‌ است به همین خاطر این منطقه به «نی‌آوران» معروف می‌شود که به مرور زمان به «نیاوران» تغییر نام پیدا کرده است.

ایم منطقه مجموعه ای فرهنگی تاریخی در شمال تهران است که یکی از جاذبه های تماشایی تهران به شمار می رود و تماشای مناظر چشم نواز را برای ساکنان و مهمانان این شهر همیشه بیدار، ممکن می کند.

  اماکن مهم نیاوران:

  • کاخ نیاوران
  • باغ نیاوران
  • فرهنگسرای نیاوران
  • تکیه نیاوران
  • ساختمان اصلی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی که در گذشته دفتر کار فرح پهلوی بوده‌است
  • شهرداری منطقه یک تهران
  • ورزشگاه شهدای نیاوران

علت توجه و افزایش جمعیت به منطقه نیاوران

از مهم ترین دلایلی که باعث شد نیاوران به یک منطقه مدرن با سطح رفاه بالا تبدیل شود آب و هوای خوب آن است. از قدیم به دلیل حاصلخیز بودن خاک این منطقه ، مورد توجه ویژه کشاورزان قرار گرفت . از دلایل این حاصلخیزی نزدیک بودن نیاوران به سلسله کوه های رشته کوه البرز است.

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران تهران واقع در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارد که دارای مناظر چشم نوازی است. این کاخ محل زندگی آخرین  پادشاه ایران بوده و تنها ساختمان سلطنتی است که سقف ان به صورت بازشو طراحی شده است.
در کنار بازدید از این کاخ می توانید از دیگر بناهای تاریخی همچون کوشک احمدشاهی و کاخ زیبای صاحبقرانیه نیز دیدن کنید.
وجود دو کافی شاپ در فضای باغ نیز باعث می شود تا افراد بسیاری ساعاتی را در نزدیکی کاخ نیاوران سپری کنند و از این فضای متفاوت لذت ببرند.

مجموعه کاخ موزه نیاوران شامل:

کاخ نیاوران ،کتابخانه اختصاصی،  کوشک احمدشاهی، موزه جهان نما، باغ کتیبه ها،کاخ صاحبقرانیه، موزه حوضخانه، موزه خودروهای کاخ نیاوران، مدرسه اختصاصی است.

کتابخانه، گوهر کمتر دیده شده کاخ نیاوران

کتابخانه کاخ نیاوران یکی از معروفترین و زیباترین بخش‌های این کاخ بزرگ نیاوران است که نسبت به سایر بخش‌های این کاخ بازدید کمتری دارد. در طراحی داخل ساختمان کتابخانه ، ترکیب برنز و شیشه در سطح زیادی به کار رفته‌است.

کوشک احمدشاهی

در اواخر دوره قاجار به عنوان خوابگاه ییلاقی احمدشاه قاجار در میان باغ بزرگ نیاوران با مساحت حدود ۸۰۰ متر و در دو طبقه ساخته شد. نوع معماری به کار رفته در ساخت بنا این عمارت باعث تمایز آن از نمونه های عصر خود شده است.

در جای جای این باغ بناهای چشم نواز جلوه گری می کنند که با نگاه کردن به آنها ناخودآگاه توقف خواهید کرد. این عمارت در دوره پهلوی دوم پس از مرمت و تغییر مبلمان داخلی و بخش های اصلی این کاخ به عنوان محل سکونت رضا پهلوی مورد استفاده قرار گرفت.

کاخ صاحبقرانیه

این کاخ به دستور ناصرالدین‌شاه قاجار در این مجموعه بزرگ بنیان شد و قصر و مکان تعیش وی گردید.

کاخ صاحبقرانیه اهمیت تاریخی زیادی دارد و به همین دلیل یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان تهران محسوب می شود.

در مورد معماری کاخ صاحبقرانیه  ساختمانی سفید رنگ با سقف شیروانی سبز رنگ زمردین است. در این کاخ از المان هایی مثل  شیشه های رنگی و آینه کاری بسیار ماهرانه استفاده شده است و همچنین گچبر های منحصر بفردی را در آن ساخته اند و به طور کلی معماری ایرانی واقعی و ناب را به خوبی می توان در جای جای آن دید.

مبله مدیری با در اختیار داشتن آپارتمان مبله در اطراف کاخ نیاوران و همچنین در منطقه نیاوران امیدوار است بتواند خدمات متنوع و خوبی به مسافرین عزیز رساند.

 

دیدگاهتان را بنویسید